To consider the establishment and composition of the Committees of the Council and their Sub-Committees for the ensuing year. (Details of nominations will be circulated at the meeting).
Minutes:
RESOLVED: That appointments to the Committees of the Council for the ensuing municipal year be made as follows:
Overview and Scrutiny Committee
(18 members)
Councillor Mrs J Anderson Councillor M Base Councillor P Bolt Councillor J Botten Councillor R Dalton Councillor S Jessel Councillor D Keers Councillor Mrs F Kemp Councillor Mrs S Luck
|
Councillor Mrs A Oakley Councillor M Rhodes Councillor Miss S Shrubsole Councillor Ms S Spence Councillor A Sullivan Councillor M Taylor Councillor Miss G Thomas Councillor F Tombolis Councillor T Walker
|
Licensing and Appeals Committee
(15 members)
Councillor Mrs J Anderson Councillor O Baldock Councillor Mrs S Barker Councillor M Base Councillor Mrs P Bates Councillor Mrs B Brown Councillor M Coffin Councillor B Elks
|
Councillor D Keers Councillor Mrs F Kemp Councillor S King Councillor H Rogers Councillor R Roud Councillor M Taylor Councillor F Tombolis
|
General Purposes Committee
(14 members)
Councillor O Baldock Councillor M Balfour Councillor Mrs S Bell Councillor P Bolt Councillor M Coffin Councillor Mrs M Heslop Councillor N Heslop
|
Councillor B Luker Councillor D Markham Councillor L O’Toole Councillor S Perry Councillor R Roud Councillor C Smith Councillor M Taylor
|
Audit Committee
(9 members)
Councillor O Baldock Councillor R Betts Councillor T Bishop Councillor V Branson Councillor T Edmondston-Low
|
Councillor B Elks Councillor S Jessel Councillor Mrs F Kemp Councillor T Walker
|
Joint Standards Committee
(13 members + 6 parish members)
Councillor Mrs P Bates Councillor Mrs S Bell Councillor R Betts Councillor Mrs B Brown Councillor D Cure Councillor D Davis Councillor Mrs T Dean Councillor T Edmondston-Low Councillor D Lettington Councillor Miss J Sergison Councillor Miss S Shrubsole Councillor C Smith Councillor Miss G Thomas
|
(Parish members to be appointed from a pool of nominated representatives) |
A Hearing Panel will be appointed from members of the Joint Standards Committee as necessary.
Area 1 Planning Committee
Councillor Mrs J Anderson Councillor O Baldock Councillor Mrs P Bates Councillor P Bolt Councillor J Botten Councillor V Branson Councillor D Cure Councillor M Davis Councillor T Edmondston-Low Councillor B Elks
|
Councillor Mrs M Heslop Councillor N Heslop Councillor R Lancaster Councillor M Rhodes Councillor H Rogers Councillor Miss J Sergison Councillor C Smith Councillor Ms S Spence Councillor Miss G Thomas Councillor F Tombolis |
(For the Wards of Cage Green; Castle; that part of the Hadlow and East Peckham Ward within the parish of Hadlow; Higham; Hildenborough; Judd; Medway; Trench; and Vauxhall)
Area 2 Planning Committee
Councillor Mrs J Anderson Councillor M Balfour Councillor Mrs S Barker Councillor R Betts Councillor M Coffin Councillor S Jessel Councillor Mrs F Kemp Councillor Mrs S Luck
|
Councillor B Luker Councillor P Montague Councillor L O’Toole Councillor S Perry Councillor H Rogers Councillor Miss J Sergison Councillor T Shaw Councillor Miss S Shrubsole Councillor M Taylor
|
(For the Wards of Borough Green and Long Mill; Downs and Mereworth; that part of the Hadlow and East Peckham Ward outside the parish of Hadlow; Kings Hill; Wateringbury; West Malling and Leybourne; and Wrotham, Ightham and Stansted)
Area 3 Planning Committee
Councillor M Base Councillor Mrs S Bell Councillor T Bishop Councillor Mrs B Brown Councillor T Cannon Councillor R Dalton Councillor D Davis Councillor Mrs T Dean Councillor S Hammond Councillor D Keeley
|
Councillor D Keers Councillor S King Councillor D Lettington Councillor D Markham Councillor Mrs A Oakley Councillor M Parry-Waller Councillor R Roud Councillor A Sullivan Councillor B Walker Councillor T Walker |
(For the Wards of Aylesford North and Walderslade; Aylesford South; Burham and Wouldham; Ditton; East Malling; Larkfield North; Larkfield South; Snodland East and Ham Hill; and Snodland West and Holborough Lakes)
Supporting documents: