Quick Links

Borough Council Elections - Thursday, 7th May, 2015

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Aylesford North and Walderslade BASE Michael Christopher The Conservative Party Candidate
HALL Sandra Mary The Conservative Party Candidate
SULLIVAN Allan Kenneth The Conservative Party Candidate
Aylesford South HAMMOND Steve The Conservative Party Candidate
WALKER Trevor Clifford The Conservative Party Candidate
Borough Green and Long Mill PERRY Steve Crawford The Conservative Party Candidate
SHAW Tim Independent
TAYLOR Mike Independent
Burham and Wouldham DALTON Roger William The Conservative Party Candidate
DAVIS Dave The Conservative Party Candidate
Cage Green DAVIS Mark Osmond The Conservative Party Candidate
HESLOP Nicolas John The Conservative Party Candidate
Castle BALDOCK Owen Charles The Conservative Party Candidate
BRANSON Vivian Mary Chimmo The Conservative Party Candidate
Ditton CANNON Tom The Conservative Party Candidate
WALKER Ben The Conservative Party Candidate
Downs and Mereworth BALFOUR Matthew Aidan Craig The Conservative Party Candidate
KEMP Ann The Conservative Party Candidate
East Malling MARKHAM Daniel The Conservative Party Candidate
ROUD Roger Vincent Liberal Democrats
Hadlow and East Peckham ANDERSON Jill Ann The Conservative Party Candidate
ROGERS Howard Seymour The Conservative Party Candidate
SERGISON Janet Lynne The Conservative Party Candidate
Higham EDMONDSTON-LOW Tom The Conservative Party Candidate
TOMBOLIS Frixos Glafcos The Conservative Party Candidate
Hildenborough RHODES Mark Russell The Conservative Party Candidate
SMITH Chris The Conservative Party Candidate
Judd BOLT Peter Francis The Conservative Party Candidate
CURE David John The Conservative Party Candidate
Kings Hill BARKER Sarah Muriel The Conservative Party Candidate
MONTAGUE Piers Justin The Conservative Party Candidate
O'TOOLE Lee The Conservative Party Candidate
Larkfield North DEAN Trudy Liberal Democrats
PARRY-WALLER Mike The Conservative Party Candidate
Larkfield South BISHOP Timothy Liberal Democrats
OAKLEY Anita Sandra Liberal Democrats
Medway BOTTEN Jon The Conservative Party Candidate
ELKS Benjamin Thomas Michael The Conservative Party Candidate
LANCASTER Russell David The Conservative Party Candidate
Snodland East and Ham Hill BELL Sue The Conservative Party Candidate
LETTINGTON David The Conservative Party Candidate
Snodland West and Holborough Lakes BROWN Barbara Ann The Conservative Party Candidate
KEELEY David The Conservative Party Candidate
KING Steven Michael The Conservative Party Candidate
Trench ATKINSON Jean Audrey The Conservative Party Candidate
BATES Pam The Conservative Party Candidate
Vauxhall HESLOP Maria Frances The Conservative Party Candidate
SPENCE Sarah Victoria The Conservative Party Candidate
Wateringbury JESSEL Simon Richard Jonathan The Conservative Party Candidate
West Malling and Leybourne LUCK Sasha The Conservative Party Candidate
LUKER Brian John The Conservative Party Candidate
SHRUBSOLE Sophie Olivia The Conservative Party Candidate
Wrotham, Ightham and Stansted BETTS Robin Patrick The Conservative Party Candidate
COFFIN Martin Andrew The Conservative Party Candidate